Dzięki uprzejmości WYDAWNICTWA „SZTAFETA”

WOŁYNIAK, LEGENDA PRAWDZIWA

– bohaterem filmu dokumentalnego jest Józef Zadzierski, jeden z żołnierzy wyklętych, postać o której przez kilkadziesiąt lat milczano. J. Zadzierski „Wołyniak” związany był z konspiracją antyniemiecką, antysowiecką i antykomunistyczną na terenie obecnego województwa podkarpackiego. Ten młody patriota dowodził oddziałem partyzanckim walczącym z Niemcami, z nacjonalistami ukraińskimi, z oddziałami sowieckiego NKWD oraz z komunistycznymi siłami bezpieczeństwa. Jest to postać wciąż żywa, zwłaszcza na Leżajszczyźnie. Na jego temat ukazały się książki i wiele publikacji historycznych. Film „Wołyniak, legenda prawdziwa” wzbudził duże zainteresowanie na Podkarpaciu.

STRAJK O SOLIDARNOŚĆ

– dokument przedstawiający przyczyny i dzieje największego strajku w Polsce w 1988 r. w Hucie Stalowa Wola. Zawiera archiwalne zdjęcia filmowe ze strajku, bogatą ikonografię oraz wypowiedzi świadków strajku z jednej i drugiej strony barykady.

KRWAWA NIEDZIELA

– dokument o jednej z pierwszych egzekucji na terenie dawnego województwa rzeszowskiego w czasie okupacji niemieckiej. Opowiada o rozbiciu podziemnej organizacji Korpusu Zachodniego. W grudniu 1943 r. w Stalowej Woli, w dniu poświęcenia pierwszego kościoła w tym mieście, Niemcy rozstrzelali dziesięciu członków konspiracyjnej organizacji Korpusu Zachodniego, wywodzących się spośród pracowników obecnej Huty Stalowa Wola. W filmie prezentowana jest doskonała ikonografia, a także filmowe relacje świadków wydarzeń.




O autorze filmów

Dionizy Garbacz (ur. 1940 r. w Kurzynie Wielkiej) ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował jako nauczyciel języka polskiego w przeworskim liceum, a potem w Hucie Stalowa Wola w redakcji gazety zakładowej. W stanie wojennym w 1982 r. internowany. Jako dziennikarz pracował w redakcji „Sanu” i „Dziennika Obywatelskiego A-Z”. W 1992 r. zorganizował Wydawnictwo Sztafeta, którego był wieloletnim dyrektorem.

Dionizy Garbacz, od dzieciństwa związany ze Stalową Wolą i regionem stalowowolskim, jest dziennikarzem i cenionym historykiem regionalistą. Wydał blisko 30 książek, większość poświęconych naszemu regionowi. Wśród nich są m.in.: „Wołyniak, legenda prawdziwa” (trzy wydania), „Żołnierze Wołyniaka”, „Przechodniu, pochyl czoła”, „Powiat niski i niżański”, „Leżajszczyzna przełom wieków”, „Od Rozwadowa do Stalowej Woli”, „Spotkanie z wielkim przemysłem. Huta Stalowa Wola 1938-1998”, „Kwiatkowski w Stalowej Woli” oraz wiele innych. Jest autorem pięciotomowej monografii Stalowej Woli. Jego prace historyczne były publikowane w krajowych wydaniach książkowych i periodykach, artykuły dziennikarskie ukazywały się w wielu czasopismach, a w okresie stanu wojennego w prasie podziemnej i polonijnej.

D. Garbacz propaguje lokalną historię, publikując artykuły historyczne na łamach prasy lokalnej, w tym w tygodniku „Sztafeta”, oraz realizując filmy dokumentalne, których jest scenarzystą i reżyserem. Są to m.in.: „Zbrodnia i odwet” (film o mordzie rodziny Horodyńskich dokonanym podczas II wojny światowej w Zbydniowie), „Powstańcze echa” (film o powstańcach styczniowych z Krzeszowa nad Sanem), „Komendant” (film o Kazimierzu Pilacie), „Narodziny” (powstanie Stalowej Woli), „Krwawa niedziela” (film o egzekucji pierwszych konspiratorów w Stalowej Woli w grudniu 1943 r.), „Wołyniak, legenda prawdziwa” (film o dowódcy partyzanckim ps. Wołyniak z terenów leżajszczyzny). Filmy były emitowane w telewizjach lokalnych oraz w TVP Rzeszów. W swoich pracach, zarówno książkowych jak i realizacjach filmowych, przedstawia historię regionu ze szczególnym uwzględnieniem dokonań ludzi, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. To dzięki jego pracom z zapomnienia wyłoniona została tragiczna postać Józefa Zadzierskiego ps. Wołyniak, młodego „żołnierza wyklętego” walczącego o niepodległość Polski na Podkarpaciu. Postać „Wołyniaka” była przez dziesięciolecia wymazana z kart historii.

D. Garbacz jest autorem prekursorskiej publikacji „Przechodniu, pochyl czoła” w której opowiada o pochodzeniu ponad 180 pomników, obelisków, tablic pamiątkowych poświęconych ludziom i wydarzeniom ważnym dla lokalnych społeczności. Wspaniała lekcja patriotyzmu nie tylko dla miłośników historii.

powrót