KONTAKT:
promocja@nowadeba.pl
tel. (15) 846 26 71 w. 303w 2012 roku stronę Militariady odwiedziło
7 594 gościIMPREZY TOWARZYSZĄCE

Zlot samochodów PRL

MILITARIADA 2012 JUŻ ZA NAMI

Każdy kto w miniony weekend odwiedził Nową Dębę mógł choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy żołnierz. Na gości tegorocznej „Militariady” – największej imprezy militarnej w naszym regionie czekały czołgi i transportery opancerzone, wystawy sprzętu wojskowego i prezentacje grup rekonstrukcyjnych a w sobotni i niedzielny wieczór tysiące osób bawiło się na koncertach gwiazd wieczoru – zespołu Łzy i Zbigniewa Wodeckiego. To już czwarta edycja największej dorocznej imprezy w Nowej Dębie – „Militariady”. Tradycyjnie odbyła się na terenach nad Zalewem.

Co roku staramy się przygotować dla naszych gości ciekawe i niepowtarzalne atrakcje – mówi Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy pokazy dynamiczne ciężkiego sprzętu wojskowego, w tym czołgu T-72M Podobnie, program muzyczny przygotowujemy tak, by jak najwięcej naszych gości mogło się dobrze bawić. – dodaje burmistrz. Tradycje militarne naszego miasta i współczesny, jeden z największych w Polsce Ośrodków Szkolenia Poligonowego zobowiązują - podkreśla burmistrz Ordon - dlatego właśnie nasze miasto świętuje w "militarny" sposób.

Pancerni na Militariadzie

Dla wielu osób była to zapewne jedyna okazja w roku, aby zobaczyć sprzęt i wyposażenie Sił Zbrojnych RP, w tym ciężki sprzęt pancerny z 1 Batalionu Czołgów, który wchodzi w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Jedną z wielu atrakcji były pokazy jazdy czołgu T-72M, Kołowego Transportera Opancerzonego „Rosomak” oraz Bojowego Wozu Piechoty. Co najważniejsze ciężki sprzęt można było także zobaczyć od środka, a nawet się przejechać.

Sprzęt i wyposażenie wojskowe, w tym karabiny snajperskie SACO, pojazdy „Humvee” oraz najnowocześniejszy sprzęt saperski prezentowali także żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, a do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych zachęcała Wojskowa Komenda Uzupełnień w Nisku.

Nowoczesny sprzęt wojskowy, w tym swoją najnowszą konstrukcję – samobieżny moździerz 120 mm na podwoziu „Rosomaka” - prezentowała także Huta Stalowa Wola S.A. Granaty, pociski moździerzowe i granatniki zobaczyć można było na stoisku należących do grupy „Bumar”, Zakładów Metalowych „Dezamet” z Nowej Dęby.

Historia oręża

Na gości „Militariady” czekały także interaktywne stoiska grup rekonstrukcyjnych i airsoftowych. Prezentację wyposażenia drugowojennego wojska niemieckiego można było zobaczyć na stoiskach grup „545 Sperr Division” oraz GRH „Reishoff”. Sprzęt radziecki - współczesny i historyczny - prezetowało Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów oraz grupa „1 ROTA” z Rzeszowa. Nie lada atrakcją był pokaz szermierki na bagnety przygotowany przez Podoodział Kolarzy ze Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Radomskiej. Po pokazie dzieci i młodzież wzięła udział w specjalnie przygotowanym na „Militariadę” kursie trudnej sztuki fechtunku bagnetem. Strzelnicę airsoftową i rekonstrukcję amerykańskiego checkpointu z czasów wojny wietnamskiej przygotowało Stowarzyszenie „Semper Fidelis” ze Starachowic a zawody snajperskie oraz strzelanie dla najmłodszych zapewnili airsoftowcy z Nowodębskiej Grupy Airsoftowej „Husky”, tarnobrzeskiej „Grupy Południe” oraz mieleckiej grupy „Pegas”. Co chwila słychać było także salwy z repliki niemieckiego działa 88 mm, przygotowanego przez grupę „Panzerwaffle” ze Stalowej Woli. Dziesiątki dzieci przejechały się także siedmiotonową radziecką ciężarówką URAL za kierownicą której siedział pasjonat militariów z Nowej Dęby, Stanisław Górecki. Na stoisku przygotowanym przez Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba można było zobaczyć siedemnastowieczne uzbrojenie – w tym foglerz – rodzaj armaty, którą w tym roku uroczyście rozpoczęliśmy „Militariadę”. Rodzime bractow rycerskie przygotowało także pokazy fechtunku, żonglerski flagami i tańca dworskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się strzelnica z łukiem szkockim. Należący do bractwa, Teatr Ognia turkus zakończył tegoroczną "Militariadę" premierową wersją pokazu fire-show "Rock on fire".

Z roku na rok, „Militariada” przyciąga coraz więcej miłośników militariów z całej Polski. Wśród tegorocznych gości nie zabrakło pasjonatów z tak odległych miast jak Szczecin.

Na scenie nie zabrakło konkursów dla dzieci, młodzieży i dorosłych w których można było sprawdzić swoją wiedzę np. na temat historii naszego miasta i wygrać cenne nagrody przygotowane przez SOK, SOSiR, Urząd Miasta i Gminy oraz sponsorów.

Gwiazdy i przyjaciele

Wspólnie z nami te militarne dni świętowali goście z Ukrainy - nasi przyjaciele z Gródka i Komarna. Na scenie usłyszeliśmy m.in. polskie pieśni w niepowtarzalnym wykonaniu zespołu muzycznego z partnerskiego Komarna Gwiazdami muzycznymi pierwszego dnia „Militariady” były zespoły BLOO i ŁZY. W drugi dzień na scenie zaprezentował się zespół ŚCIGANI a gwiazdą wieczoru kończącego wspólną zabawę był ZBIGNIEW WODECKI, który występem wraz z zespołem zachwycił kilka tysięcy swoich fanów. Późnym wieczorem uczestnicy imprezy w strugach deszczu oglądali pokaz tańca ognia, który zakończył tegoroczną dwudniową „Militariadę” zorganizowaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie.

Czwarta edycja „Militariady” odbyła się we współpracy z Wojskami Lądowymi RP, 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich, Ośrodkiem Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej, Wojskową Komendą Uzupełnień w Nisku, Hutą Stalowa Wola S.A. oraz ZM "Dezamet" S.A.

Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Wojewoda Podkarpacki.

Patronat medialny sprawowali "Echo Dnia", "Radio Leliwa", TVP Rzeszów, Tygodnik "Sztafeta", "Tygodnik Nadwiślański", gazeta codzienna "Nowiny", portal "Tarnobrzeg.info" oraz Miejska Telewizja Tarnobrzeg.

Sponsorami „Militariady 2012” były Zakłady Chemiczne „Siarkopol-Tarnobrzeg”, Starosta Tarnobrzeski, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Tarnobrzegu – Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Spółdzielnia Inwalidów „Zjednoczenie”, Bank Spółdzielczy w Tarnobrzegu, Restauracja „Dębianka”, Nadleśnictwo Nowa Dęba, PW „Karabela” Sp. z o.o., PSS Społem Nowa Dęba, firma "Navcomm", firma transportowa „Lew-Trans”, PHU "AUTO-GAZ-BUT".

Wkrótce opublikujemy wywiady z artystami występującymi w tym roku na „Militariadzie”.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w imprezie i zapraszamy za rok na kolejną - jubileuszową edycję.